Staw kąpielowy: Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy?
Stawy kąpielowe to piękna, ekologiczna i naturalna alternatywa dla basenów, przez co stają się coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem. Te wolne od chloru i naturalnie filtrowane zbiorniki wodne są swego rodzaju dziełami sztuki. Strefa kąpielowa, żwirowa plaża, bogata roślinność i drewniany taras mogą stworzyć niepowtarzalną kompozycję. Jednak gdy decydujesz się na staw kąpielowy w Polsce, możesz napotkać pewne trudności.
Polskie prawodawstwo w ogóle nie reguluje tematu stawów kąpielowych. Nie mamy norm, które określają w jaki sposób mogą być one budowane, filtrowane, eksploatowane, ani jakie parametry jakościowe powinna spełniać woda je zasilająca. Z tego powodu, bardzo ważnym aspektem, jest weryfikacja firmy, której powierzysz zaprojektowanie i wybudowanie Twojego wymarzonego stawu kąpielowego.
Oto wszystkie najważniejsze aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeśli planujesz wybudowanie stawu kąpielowego.
Badania wody zasilającej staw.
Parametry wody wodociągowej czy też wody ze studni, którą chcesz zasilić swój staw są sprawą kluczową, dlatego punktem wyjściowym przy planowaniu jego realizacji, powinno być jej przebadanie. To właśnie na podstawie wyników badań dobiera się odpowiednie rozwiązania filtracyjne. W skrajnych przypadkach, woda ma tak słabe parametry, że nie można użyć jej do zasilenia zbiornika. Jeżeli więc firma, z którą chciałbyś wybudować swój wymarzony nie wspomina o badaniach wody, powinno być to dla Ciebie pierwsze ostrzeżenie.
Sprawdzenie terenu przeznaczonego pod budowę stawu.
Kolejną, bardzo istotną kwestią jest to jak wygląda teren, na którym wykopiesz swój staw. Firma, której powierzysz projekt i realizacje poprosi Cię zapewne o mapę projektową terenu oraz badania geotechniczne. Dlaczego to takie ważne? Załóżmy, że na Twojej działce zwierciadło wody gruntowej występuje na metrze głębokości, a planujesz staw głęboki na dwa metry. Oznacza to, że podczas budowy woda będzie zalewać wykop, więc trzeba będzie ją odpompowywać, a to tworzy dodatkowe koszty. Dodatkowo, woda gruntowna będzie wypierała hydroizolację. Ważny też jest rodzaj gruntu- to od niego zależy jakie fundamenty będzie trzeba wybudować pod nieckę kąpielową stawu. Jeżeli wykonawca nie wymaga od Ciebie takich dokumentów, to również powinien być dla Ciebie niepokojący znak.
Prawodawstwo
Tak jak wspomniano na wstępie, nie mamy w polskim prawie regulacji dotyczących stawów kąpielowych. Są jednak regulacje prawne dotyczące budowy zbiorników wodnych. Wynika z nich między innymi, że:
- Zbiornik wodny do 50 m2 możesz wybudować na działce budowlanej bez pozwolenia na budowę i wymaga on jedynie zgłoszenia wodnoprawnego we właściwym Nadzorze Wodnym Wód Polskich
- Zbiornik wodny od 50 m2 do 5000 m2 na działce budowlanej wymaga pozwolenia na budowę i zgłoszenia wodnoprawnego.
- Zbiornik powyżej 5000 m2 na działce budowlanej wymaga pozwolenia na budowę oraz pozwolenia wodnoprawnego
- Zbiornik wodny do 1000m2 na działce rolnej wymaga jedynie zgłoszenia wodnoprawnego
- Zbiornik wodny od 1000m2 do 5000m2 na działce rolnej wymaga zgłoszenia wodnoprawnego i zgłoszenia do wydziału architektury Starostwa
- Zbiornik wodny powyżej 5000m2 na działce rolnej wymaga zgłoszenia wodnoprawnego i pozwolenia na budowę
W związku z tym, warto by firma, która będzie zajmowała się Twoim stawem kąpielowym, zapewniała kompleksową usługę- pomogła Ci ze zgłoszeniem lub pozwoleniem wodnoprawnym oraz mogła zapewnić projekt budowlany w przypadku, gdy będzie potrzeba uzyskania pozwolenia na budowę.
Wróćmy teraz do norm dotyczących stawów kąpielowych. Z racji ich braku w Polsce, najbardziej profesjonalne firmy korzystają z niemieckich i austriackich norm FLL (FLL- Forschungsgesellschaft Landschaftsentwicklung Landschaftsbau- Stowarzyszenie Badania Rozwoju i Kształtowania Krajobrazu). Określają one wymagania techniczne oraz parametry dla materiałów wykorzystywanych do budowy stawów kąpielowych. Warto więc mieć na uwadze, czy wykonawca z takich norm korzysta, bo mimo tego, że nie jest to prawo polskie, to jest ono dobre i stworzone przez ekspertów.
Projekt stawu kąpielowego
Kiedy już zbadamy wodę i będziemy znali opinię geotechniczną możemy przystąpić do kolejnego punktu jakim jest projekt. Poza projektem koncepcyjnym, czyli tego jak staw będzie miał kształt, głębokość, wielkość itd. warto też znać i mieć projekt technologiczny. Projekt technologiczny pokazuje nam jaki będzie w stawie zastosowany filtr, jakie będą pompy, jak to wszystko zostanie połączone i czym zostanie połączone oraz jakie złoża mineralne będą zastosowane- będziesz mógł sprawdzić czy są one odpowiednio przebadane, czy mają niezbędne atesty itd.. Do tego może dochodzić np. projekt nasadzenia roślin, który w stawie kąpielowym jest bardzo istotny (więcej o roślinach w kolejnym punkcie) oraz projekt oświetlenia. Naprawdę warto mieć to wszystko na papierze, by wiedzieć jak nasz staw funkcjonuje oraz choćby po to, by móc sprawdzić wykonawcę i zaznajomić się z używaną przez niego technologią. Wspomniany wcześniej projekt budowlany to kolejna sprawa. Będzie on potrzebny do dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia budowlanego. Do projektu budowlanego, potrzebny jest inżynier z uprawnieniami projektowymi, który projekt podpisze, a nie każda firma dysponuje takim człowiekiem. Warto więc wybrać taką, która w razie potrzeby zapewnia nam wszystko co niezbędne. Podsumowując, gdy firma, która ma zająć się twoim stawem nie wykonuje projektu lub nie chce go tobie dostarczyć, powinna się Tobie zaświecić w głowie czerwona lampka- nie warto kupować kota w worku.
Rośliny wodne
Rośliny nie tylko nadają stawom kąpielowym piękny wygląd, w ogromnej mierze filtrują też wodę. Bardzo ważny jest więc dobór odpowiednich gatunków. Ważna jest też jakość tych roślin. Rośliny wodne zasadzone w stawie kąpielowym powinny być uprawiane w ekologiczny sposób, na naturalnych mieszankach minerałów oraz nie powinny być nawożone. Sadzonki roślin powinny mieć goły i czysty system korzeniowy, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka zanieczyszczenia wody. Samo nasadzenie roślin w stawie kąpielowym też nie jest takie proste. Podczas sadzenia lustro wody powinno być na odpowiednim poziomie, rośliny powinny być sadzone w odpowiednim podłożu, a przede wszystkim należy uważać, by nie uszkodzić izolacji zbiornika. To kolejny powód, dla którego stawem kąpielowym powinna zająć się certyfikowana, uprawniona firma, z wieloletnim doświadczeniem w branży.
Pielęgnacja stawu kąpielowego
Badania i doświadczenia użytkowników pokazują, że utrzymanie stawów kąpielowych wymaga mniej pracy niż utrzymanie tradycyjnych basenów. Mimo że pielęgnacja takich basenów nie jest czasochłonna, pewne czynności muszą być regularnie wykonywane. Jednakże, nawet najlepiej zaprojektowany staw kąpielowy czasami potrzebuje wsparcia, zwłaszcza przy dużych wahaniach temperatur, szczególnie wiosną. Również jesienne liście, deszcz z dużą ilością fosforanów i obumarłe rośliny sprzyjają rozwojowi glonów. Filtry muszą być regularnie sprawdzane, a woda wymaga świeżych mikroorganizmów i bakterii. Warto więc zadbać o to, by firma, którą wybierzesz miała w swojej ofercie również pielęgnacje stawu lub była w stanie nauczyć Cię jak samodzielnie dbać o staw.
Podsumowując…
Stawy kąpielowe to coś pięknego, ale ich budowa wiąże się z pewnymi wyzwaniami, dlatego kluczowe jest, aby przystępując do realizacji, zdecydować się na współpracę z profesjonalną firmą, która ma doświadczenie i oferuje kompleksowe usługi, w tym późniejszą pielęgnację stawu. Wybór odpowiedniego wykonawcy jest decydujący dla końcowego sukcesu inwestycji. Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, na co zwrócić uwagę, aby Twój staw kąpielowy stał się wymarzonym, bezproblemowym przedsięwzięciem.
< Powrót